İstanbul’daki İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, Filistin’e destek pankartları taşıdı.

1 ABONE OL

İsrail’in Filistin topraklarının yüzde 85’ini işgal etmesinin başlangıcı olan Nekbe, 72. yılında. 14 Mayıs 1948 tarihinde İsrail’in kurulmasıyla, Ortadoğu’daki tüm fay hatları kırıldı ve her şey değişti.

2

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da yer alan Nablus’ta, bugün Filistinliler İsrail’in kuruluşunu protesto etmek üzere yürüyüşe geçti.

3

Corona virüs salgınının ortasında gerçekleşen yürüyüşte, Filistinlilerin karşısına işgalci İsrail askerleri çıktı ve kısa sürede gerilim yükseldi.

4

Bir alt geçidin girişini kapatan İsrail ordu birlikleri göstericilerin geçişine izin vermedi ve bir Filistinliyi yaraladı.

5

Reuters ve AP haber ajansları, Filistinlilerle tartışan İsrail askerlerinin fotoğraflarını dünyaya servis ediyor.

6

İsrail askerleri, protestocuları dağıtmak için ilerleyen dakikalarda biber gazı kullandı.

7

72 yıldır dinmeyen bir acıyı ifade eden Nekbe, Filistinliler için zorunlu göç, yağma ve katliamların simgesi. Anlamı, ‘Büyük Felaket.’

8

Filistinliler, İsrail’in bağımsızlığını ilan ettiği 14 Mayıs’ı takip eden günü, yani 15 Mayıs’ı ‘Nekbe’ olarak tanımlıyor.

9

27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının neredeyse altıda birine el koyan İsrail, ayrıca 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşa etmeyi sürdürüyor.

10

Bugüne gelindiğinde 5 milyonu aşkın Filistinli mülteci kamplarında yaşam savaşı verirken, sadece Gazze’de sekiz mülteci kampı var.

11

Nekbe protestoları dünyanın dört bir yanında gerçekleşiyor. İstanbul’daki İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, Filistin’e destek pankartları taşıdı.

12

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, bugün Twitter’dan paylaştığı mesajda “Filistin’deki işgal ve zulüm siyasetine, hukuksuz ilhak girişimlerine ve ölü doğmuş sözde barış planlarına karşı, Filistinli kardeşlerimizin onurunu, kurtuluşunu ve istiklalini savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gerilim filmleri 2019 macera filmleri 2019 savaş filmleri 2019 Tipobet365 Giriş supertotobet giriş