“Türk Eximbank 678 milyon dolar tutarında kredi temin etti”

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Pekcan, koronavirüs pandemisinin uluslararası ticaret ve yatırım üzerinde yarattığı etkilere karşı gerçekleştirilebilecek eylemlerin ele alındığı ‘G20 2’nci Olağanüstü Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı’na videokonferans yöntemiyle katıldı. Toplantının ana gündem konusunu, ‘Covid-19’la Mücadelede Dünya Ticaret ve Yatırımını Desteklemeye Yönelik G20 Eylemleri Belgesi’nin oluşturduğu belirtildi. Bakan Pekcan, toplantıda yaptığı konuşmada, uluslararası ticaretin ve yatırımın koronavirüs pandemisinden derinden etkilendiğini belirterek, bu çerçevede ‘G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları’ olarak ‘Covid-19’ ile mücadelede kısa ve uzun dönemli eylemleri içeren bir eylem planının oluşturulmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

‘HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’

Mevcut pandemi koşullarında, ticaret akışının sağlanması için çeşitli politikalar uygulandığını ve yenilikçi fikirlerin hayata geçtiğini anlatan Bakan Pekcan, bu kapsamda Türkiye’de bazı gümrük kapılarında ‘temassız ticaret’ uygulamasının hayata geçtiğini kaydetti. Pekcan, ‘temassız ticaret’ kapsamında bazı gümrük kapılarında konteyner ve dorse değişiminin insan müdahalesi olmadan gerçekleştirildiği tampon bölgeler kurulduğu belirterek, aynı zamanda demir yolu taşımacılığının ve Ro-Ro taşımacılığının da insan teması olmadan devam ettiğini belirtti. Pekcan, “Hepimiz bu süreçten bazı dersler çıkardık. Küresel tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında hizmet ticaretinin özellikle de dijital ticaretin önemi bu dönemde daha iyi anlaşıldı. ‘Covid-19’ ile mücadelede alınan önlemlerin etkisinin azaltılmasında, serbest, adil, açık ticaret ve yatırım ortamı ile merkezinde Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) olduğu, kurallara dayalı ticaret sistemi hayati önem taşıyor” dedi.

‘COVID-19 İLE MÜCADELEDE EYLEM PLANI’ KABUL EDİLDİ

Katılımcı bakanların da konuşma yaptığı toplantı sonucunda ‘Bakanlar Bildirisi’ yayımlanırken, ‘Covid-19’ ile mücadelede kısa ve uzun dönemli eylemleri içeren ‘eylem planı’nın kabul edildiği belirtildi. Söz konusu eylem planının, koronavirüs pandemisinin küresel ticaret ve yatırım üzerinde yarattığı olumsuz etkileri hafifletmeye yönelik kısa ve uzun dönemli eylemleri içerdiği kaydedildi.

5ebe64e0b57f150ce8d47e29

‘TÜRK EXİMBANK, 678 MİLYON DOLAR SENDİKASYON KREDİSİ TEMİN ETTİ’

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs pandemisinin küresel ekonomiyi olumsuz etkilediği dönemde, Türk Eximbank’ın 678 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin ettiğini belirtti. 

Ticaret Bakanı Pekcan, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Covid-19 pandemisinin küresel ekonomiyi olumsuz etkilediği bu dönemde, Türk Eximbank 678 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etmiştir. Bu gelişme uluslararası piyasaların Türkiye ekonomisine ve bankalarına güvenini göstermektedir. İhracatçılarımızın finansman ihtiyacı için kullanılacak bu kaynağın hayırlı olmasını dilerim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ihracatçılarımıza finansman desteği sağlamaya devam edeceğiz” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gerilim filmleri 2019 macera filmleri 2019 savaş filmleri 2019 Tipobet365 Giriş supertotobet giriş